Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-01-17   #16
yakupipek
Astsubay
yakupipek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tesekkür: 1
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 1
Kıdemi : yakupipek etkisiz eleman :)

Türkiye'de insanlardada şans yok şöyleki: ben karadeniz üzerinden örnek vereyim mesela hamsi birçok ailenin geçim kaynağı hamsiyi tutan denizciler bunları satan balıkcılar hatta sokak aralarında köylere kadar giden bunları arabalarından satıp evine getiren insanlar , bu zor hayat şartlarında ucuza beslenecek vatandaş için ne yazıkki karadenizde hamsi kıtlığı var.

Bir başka olumsuz olay fındık ; fındık bazı bölgelerde yandı yoktu ben mesela 600 kg cıvarı fındık toplarken 20 kg topladım. Bu kadar az toplanan fındığa rağmen dünyada üretimin %70 i Türkiye'de olmasına rağmen borsası Hamburgta ve Nutellanın sahibi ferro şirketi piyasayı ele geçirdi fiyatlar maliyeti karşılamaz hal aldı..

Trabzonda fabrikadan çok AVM açılmış avmlerin mağazaları şehir dışından kodamanların tabi küçük esnaf onlarla başa çıkamıyor.. BİM, Şok, A101 gibi mağazalar satmadığı şey kalmadı yiyecek giyecek,temizlik, elektronik ,oyuncak, kap kaçak ve binlerce mağazası olduğundan maliyetini çok ucuza getirip esnafın belini kırdı..

şimdi iş yok işsizlik var ağlıyoruz ya işte sebeblerinden birkaçı ve bence en önemlisi.

Adanada Antalyadaki vatandaşta ürettiği sebze meyveyi nerdeyse maliyetine sattığını asıl parayı aracıların aldığını diyebilir, doğudaki esnaf malum olaylardan iş kaybından bahsedebilir tabi hamsi haricinde üstte saydıklarım yurdun heryerinde geçerlidir sanırım.

bizim işlerde bundan nasipleniyor. Bir örnek vereyim dün 3 tl lik masada oturan ve 1 tl sini yarın veririm para yok diyen bugün geldi iphone 7 256 gb lık telefonu gösterdi 4000 küsüre aldım dedi. bu bizim nalları dikmemizin nedeni.

Konu yakupipek tarafından (05-01-17 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir..
yakupipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
yakupipek Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler: