Go Back   Turkiye'nin internet Cafecilere Ozel 1 Numaralı Sitesi ! > İnternet Cafeciler Platformu > Muhasebe
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Muhasebe Ödediğiniz vergiler, muhasebecilerin sizlerden aldığı ücretler hakkında vs..

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 29-05-18   #1
Tuğgeneral
Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2010 Nov
Mesajlar: 2,203
Tesekkür: 103
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 0
Kıdemi : Ömercik etkisiz eleman :)
Standart Prim Borçlarını Yapılandırma.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere dini bayramlar öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, üniversitelerden kaydı silinenlere af' gibi düzenlemeleri de içeren kanunu onayladı.

Düzenleme ile başta vergi ve prim alacakları olmak üzere devlete olan tüm borçlara yeniden yapılandırma imkanı geliyor. Bugünkü yazımızda sizlere, sosyal güvenlik alanında hangi borçlara yeniden yapılandırma hakkı verildiğini anlatacağız.

HANGİ BORÇLAR KAPSAMA GİRİYOR?
Devletin sosyal güvenlik alanındaki tüm alacakları yeniden yapılandırma kapsamına giriyor. Sadece prim alacakları değil, idari para cezaları ve SGK'nın tahsil ile yetkili kılındığı diğer alacaklar da yeniden yapılandırılacak. Düzenlemeye göre;

*- 5510 sayılı Kanun'un 4/a, 4/b ve 4/c bentleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan; sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, İşsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi,
*- 5510 sayılı Kanun'a göre yapılan başvuru tarihi itibarıyla ilgili mevzuatına göre ödenmesi imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
*- Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgili kanunları gereğince takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı alacakları, yeniden yapılandırılacak.

BORÇLARDA 31 MART TARİHİ BAZ ALINACAK
Düzenlemeye göre, 31 Mart 2018 tarihine kadar olacak SGK alacakları yeniden yapılandırılacak.

*Yasada, sosyal güvenlikle ilgili borçların alacakların yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme şu şekilde yer aldı:
"31/3/2018 tarihine kadar (bu tarih dâhil) bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin olup bu kanunun yayımı tarihinden önce kurumca resen tahakkuk ettirilerek işverene tebliğ edildiği hâlde bu kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan; özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespitler sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi asılları ile bu alacaklara gecikme cezası ve gecikme zammı hesaplanan sürenin başlangıç tarihinden bu kanunun yayımı tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, bu kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

*31/3/2018 tarihinden önce (bu tarih dâhil) yapılan tespitlere ilişkin olup bu kanunun yayımı tarihinden önce kesinleştiği hâlde bu kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının %50'si ile bu tutara ödeme sürelerinin bittiği tarihlerden bu kanunun yayımı tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, bu Kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, idari para cezası asıllarının kalan %50'si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacaklarının tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

*Bu kapsama giren alacakların; asıllarının bu kanunun yayımı tarihinden önce ödenmiş olmasına rağmen, fer'ilerinin bu kanunun yayımı tarihi itibarıyla ödenmemiş olduğu durumlarda, aslı ödenmiş fer'i alacağın yüzde 40'ının bu kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, kalan yüzde 60'ının tahsilinden vazgeçilecek.

*5510 sayılı Kanun'un 4/ (b) bendi kapsamındaki sigortalıların, ek 5 ve ek 6'ncı maddeleri kapsamında sigortalı olanların, bu madde kapsamındaki borçlarını yapılandırmaları hâlinde, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması veya altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçları bulunmakla birlikte bu borçlarını İlgili kanunlara göre taksitlendirmiş veya yapılandırmış olup ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları ve bu maddeye göre yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri kaydıyla genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlatılacak.

*5510- 60/ (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine hiç başvurmayanlardan bu maddenin yayımını tarihinden 30/11/2018 tarihine kadar gelir testine başvuran kişilerin genel sağlık sigortası primleri, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecek.

*2018 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin olup bu kanunun yayımı tarihinden önce 5510 sayılı Kanun'un 60'ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında tahakkuk ettiği hâlde ödenmemiş olan prim borçlarının 31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

*Bu kanunun yayımı tarihinden önce 5510- 60/ (g) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim borcu bulunanlar anılan kanunun 67'nci maddesinde belirtilen şartları taşımaları halinde, bu kanunun yayımı tarihinden önceki döneme ait prim borçları dikkate alınmaksızın kanunun yayımı tarihinden İtibaren 31/12/2018 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılcak.

*Bu Kanunun yayımı tarihine kadar ödenmiş olan 5510 sayılı Kanun'un 60'ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları İade ve mahsup edilmeyecek.

*Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan 2/9/1971 tarihli ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu mülga hükümlerine ve mülga 17/10/1983 'tarihli ve 2926 sayılı, Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre tescilleri yapıldığı hâlde prim borçları nedeniyle daha önceki ilgili kanunları uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan bu kanunun yayımı tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, bu kanunun yayımı tarihini takip eden aybaşından itibaren iki ay içinde kuruma müracaat ederek, durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarının, sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilerek bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre hesaplanmasını talep edebilirler.

*Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmemesi hâlinde ihya işlemi geçerli sayılmaz ve bu fıkra kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin başkaca prim borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. Bu fıkra hükümlerinin uygulanmasında bu kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) ve (b) bentleri hükümleri uygulanmayacak."
__________________
İnfak ettik cahil dediler ,
Cihad ettik zalim dediler.
İnsanlığın gözünde,
İslam'ı böyle körelttirler.

Hz. Ömer
Ömercik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ömercik Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 29-05-18   #2
İnternet Kafeci
_SoN_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2008 Nov
Mesajlar: 857
Tesekkür: 68
Tecrübe Puanı: 81
Rep Puanı : 223
Kıdemi : _SoN_ Doğru Yolda_SoN_ Doğru Yolda_SoN_ Doğru Yolda
Standart

Bağkurunu ödemeyene yine müjde :)

Yukarda haberde olan prim borçlarının silineceği kısmı bu haberde yok? Eski prim borçları silinip dondurulmayacakmıydı ?

Haberin kaynanı ve tarihini paylaşırmısınız, yeni haberse iyi haber değil bu.

Konu _SoN_ tarafından (29-05-18 Saat 14:17 ) değiştirilmiştir..
_SoN_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık