Go Back   Türkiyenin İnternet Cafecilere Özel 1 Numaralı Sitesi ! > İnternet Cafeciler Platformu > Yeni Cafe Açmak İsteyen Arkadaşların Soru ve Sorunları
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Yeni Cafe Açmak İsteyen Arkadaşların Soru ve Sorunları Bu işe yeni başlayan arkadaşlara yardım edelim..

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 13-06-13   #1
Er
MASA-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2010 Mar
Mesajlar: 8
Tesekkür: 0
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 10
Kıdemi : MASA-3 etkisiz eleman :)
Standart iş yeri risk analiz raporu hakkında

herkese hayırlı işler arkadaşlar..
az önce muhasebecim aradıi
-abi cumartesi işyeri analizi için mühendis le beraber gelecem.120 lirada hazırla dedi.
ben işçi çalıştırmıyorum. dükkanımda tek başına duruyorum.
neyin nesidir anlamış deilim..

sizinde başınıza geldimi? soygun bu vallahiii..
MASA-3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #2
Onbaşı
yorumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 1970 Jan
Mesajlar: 90
Tesekkür: 2
Tecrübe Puanı: 198
Rep Puanı : 10
Kıdemi : yorumcu etkisiz eleman :)
Standart

yasa yeni çıkmış heralde ilkkez duydum. henüz bilgi veren olmadı . senin muhasebeci biraz erken davranmış sanırım 2014 temmuza kadar vakit var

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre, kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar dahil risk analizi yaptırmayan tüm işyerlerini yüklü miktarda ceza bekliyor.

"İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi ve kontrol tedbirlerinin alınması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar" olarak tanımlanan Risk Analizi ve Acil Durum Planı'nı tüm işyerlerinin hazırlaması gerekiyor.

Yasaya göre, kapıcı, bahçıvan veya güvenlik görevlisi çalıştıran apartmanlar da işyeri sayılıyor. Herhangi bir çalışanı olmayan apartmanların risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu bulunmuyor. Apartmanlarda kat malikleri işveren, yöneticiler ise işveren vekili sayılıyor.


50'nin altında çalışanı olan "tehlikeli" sınıftaki işyerleri 1 Temmuz 2013, kamu kurumları ile çalışan sayısı 50'nin altında olan (apartmanlar dahil) "az tehlikeli" iş yerlerinde, 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurmak zorunda kalacak.

Risk analizi yaptırmayana ceza geliyor - Sabah - 13 Haziran 2013
yorumcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #3
Onbaşı
yorumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 1970 Jan
Mesajlar: 90
Tesekkür: 2
Tecrübe Puanı: 198
Rep Puanı : 10
Kıdemi : yorumcu etkisiz eleman :)
Standart

İşyerleri İçin Planlama ve Risk Analizi Örneği

burdada örnek risk analiz raporu var sanırım kendin yapabiliyorsun bunu , bidaha para bayılmaya gerek yok sanırım .
yorumcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #4
Asteğmen
capizzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2005 Dec
Mesajlar: 251
Tesekkür: 6
Tecrübe Puanı: 56
Rep Puanı : 10
Kıdemi : capizzi etkisiz eleman :)
Standart

kendin yapma şansın yok. kim işyerim riskli diye rapor tutar ki. belgesi olanların imzası gerekli mutlaka
capizzi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #5
Onbaşı
yorumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 1970 Jan
Mesajlar: 90
Tesekkür: 2
Tecrübe Puanı: 198
Rep Puanı : 10
Kıdemi : yorumcu etkisiz eleman :)
Standart

Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerine yer vermişti.


İşyerleri İçin Planlama ve Risk Analizi Örneği
yorumcu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #6
İnternet Kafeci
tolgakkkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2008 Feb
Mesajlar: 378
Tesekkür: 0
Tecrübe Puanı: 50
Rep Puanı : 10
Kıdemi : tolgakkkk etkisiz eleman :)
Standart

http://www.isvesosyalguvenlik.com/ sitesinden alıntıdır.

Risk analizi yapma zorunluluğu işçi çalıştıran işyerleri için geçerli. Çünkü 6331 sayılı Kanunun 2 nci maddesinde “Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar”ın bu Kanun kapsamına girmediği belirtilmiştir. Dolayısıyla henüz işçi çalıştırmaya başlanmamış bir işyeri için risk analizi yapma zorunluluğu da yoktur. Bu zorunluluk en az bir işçi çalıştırmaya başlandığında devreye girer. Öte yandan risk analizi işe başlayacak kişi ile ilgili olmayıp çalışma ortamı, işyerinde yapılan iş ve çalışma şartları ile ilgilidir. Dolayısıyla işyerinde risk analizi yapıp rapor düzenledikten sonra, çalışma ortamında, işyerinde yapılan işte veya çalışma şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece düzenlenen risk analizi raporu geçerlidir. İşveren, her yeni işe girecek işçi için risk analizi yapmak zorunda değil. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği linkteki yönetmelikte mevcuttur.

Konu tolgakkkk tarafından (13-06-13 Saat 12:58 ) değiştirilmiştir..
tolgakkkk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #7
İnternet Kafeci
tolgakkkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2008 Feb
Mesajlar: 378
Tesekkür: 0
Tecrübe Puanı: 50
Rep Puanı : 10
Kıdemi : tolgakkkk etkisiz eleman :)
Standart

Bütün Yönleriyle Risk Değerlendirmesi ve Analizi
Yazar: admin Kategori: Özel Dosyalar 13 gün önce 0 1011 Görüntüleme

1- Genel Açıklama ve Tanımlar:
Risk değerlendirmesi uygulaması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile hayatımıza girmiş bir uygulama olup, söz konusu Kanunda;
• Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali,
• Risk değerlendirmesi: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmalar,
• Tehlike: İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya işyerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyeli,
olarak tanımlanmıştır.
• Risk analizi ise toplanan bilgi ve veriler ışığında belirlenen risklerin; işletmenin faaliyetine ilişkin özellikleri, işyerindeki tehlike veya risklerin nitelikleri ve işyerinin kısıtları gibi faktörler ya da ulusal veya uluslararası standartlar esas alınarak seçilen yöntemlerden biri veya birkaçı bir arada kullanılarak analiz edilmesi, yani alınması gerekli tedbirleri belirlemek için incelenmesi ve değerlendirilmesidir.
Esasen 6331 sayılı Kanunun temel amacı, çalışanların sağlık ve güvenliği için tehlike oluşturan veya oluşturabilecek bütün olumsuzlukları tespit etmek ve gerekli önlemleri almak, yani önleyiciliktir. Dolayısıyla bu yönüyle risk değerlendirmesi Kanunun özünü oluşturmaktadır.
Aslında 6331 sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önce iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hususların düzenlendiği 4857 sayılı İş Kanununun İş Sağlığı ve Güvenliği başlıklı Beşinci Bölümü’nde yer alan “İşverenlerin ve işçilerin yükümlülükleri” başlıklı mülga 77 nci maddesinin ilk iki fıkrası;
“İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.
İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”
şeklindeydi.
Dolayısıyla, söz konusu fıkralarda da bir nevi işverene; işçilerin – çalışanların sağlığı için risk oluşturabilecek durumları tespit etmek, gerekli tedbirleri almak ve bu konuda çalışanları bilgilendirmek – eğitim vermek gibi yükümlülükler yüklenmişti.
2- Risk Değerlendirmesi Yapma Zorunluluğunun Dayanağı:
6331 sayılı Kanunun; “Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma” başlıklı 10 uncu maddesinde yer alan “İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür.” hükmü uygulamanın dayanağını oluşturmaktadır. Uygulamanın ayrıntısı ise 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’nde yer almaktadır.
3- Risk Değerlendirmesi Yapma Zorunluluğu Kimleri Kapsamaktadır?
Bu zorunluluk, 6331 sayılı Kanunun ikinci fıkrasında bu Kanun hükümlerinin uygulanmayacağı belirtilen istisnalar dışındaki işçi çalıştırılan her yeri kapsamaktadır.
4- Risk Değerlendirmesi Yapma Zorunluluğu Bütün İşyerleri İçin Başladı mı?
Bilindiği üzere 6331 sayılı Kanun 30/6/2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olmakla birlikte, çok az maddesi yayımlandığı tarih itibariyle yürürlüğe girdi (Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası Tam Olarak Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? başlıklı yazı). Ancak esas itibariyle söz konusu Kanun 30/12/2012 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. Bunun tek istisnası ise Kanunun 6, 7 ve 8 inci maddeleri. “6-İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri”, “7-İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi”, “8-İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları” başlıklı bu maddeler; kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30/6/2014 tarihinde, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Diğer işyerleri yani 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri için ise 30/12/2012 tarihinde yürürlüğe girdi.
Ancak, risk değerlendirmesinin dayanağı olan 10 uncu madde istisnalar arasında yer almadığından, hiçbir ayrım yapmaksızın 30/12/2012 tarihi itibariyle tüm işyerleri için risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu başladı. Buna bir kişi çalıştıran kuaförler, apartmanlar, ofisler de dahildir.
5- Risk Değerlendirmesi Kimler Tarafından Yapılır?
İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin “Risk değerlendirmesi ekibi” başlıklı 6 ncı maddesinde risk değerlendirmesinin; işverenin oluşturacağı bir ekip tarafından gerçekleştirileceği, ekipte aşağıda belirtilen kişilerin bulunması gerektiği belirtilmiştir.
a) İşveren veya işveren vekili.
b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
ç) İşyerindeki destek elemanları.
d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
6- İşveren Değerlendirmesini Kendi Yapabilir mi?
Yukarıda belirtildiği üzere, Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde risk değerlendirmesinin bir ekip tarafından gerçekleştirileceği / yapılacağı hükümleri yer almaktadır. Bu nedenle, risk değerlendirmesini işverenin kendisinin yapıp yapamayacağı, özellikle tek çalışanı olan veya birden fazla çalışanı olmakla birlikte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olmayan işyerlerinde işverenin bu ekibi nasıl oluşturacağı sorusu akla gelebilir.
Konuyla ilgili olarak aynı yönetmeliğe; “6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.” şeklinde geçici bir madde konulmuştur.
6331 sayılı Kanunun “Yürürlük” başlıklı söz konusu 38 inci maddesinde ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma veya görevlendirme zorunluluğunun,
• Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30/6/2014 tarihinde,
• 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 30/6/2013 tarihinde,
• Diğer işyerleri yani 50 ve daha fazla çalışanı olan işyerleri için ise 30/12/2012 tarihinde,
başlayacağı belirtilmiştir.
Kanunun 20 nci maddesinde ise çalışan temsilcisi görevlendirme yükümlülüğü en az iki işçi çalıştıran işyerleri için getirilmiştir.
Söz konusu hükümler birlikte değerlendirilecek olursa, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma veya görevlendirme zorunluluğu, 50’den az çalışanı olan işyerlerinden tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alanlar için 30/6/2013 tarihinde, Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 30/6/2014 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihlerle ilgili herhangi bir erteleme olmazsa, 50’den az çalışanı olan işyerleri için risk değerlendirmesi yapacak işverenin, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma veya görevlendirme zorunluluğu başlayana kadar risk değerlendirmesi ekibinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu yoktur. Ancak elliden az olmakla birlikte iki veya daha fazla işçi çalıştıran işyerleri için çalışan temsilcisi görevlendirme yükümlülüğü bulunduğundan, bu işyerleri için yapılacak risk değerlendirmesi sırasında çalışan temsilcisinin bulunması gerekmektedir.
Tek çalışanı bulunan işyerlerinden ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma veya görevlendirme zorunluluğunun başlayacağı tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30/6/2013 tarihine kadar, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise 30/6/2014 tarihine kadar olan süre içerisinde işveren kendisi risk değerlendirmesini yapabilir.
7- Risk Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?
Risk değerlendirmesi, tüm işyerleri için tasarım veya kuruluş aşamasından başlamak üzere;
• Tehlikeleri tanımlama,
• Riskleri belirleme ve analiz etme,
• Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması,
• Dokümantasyon,
• Yapılan çalışmaların güncellenmesi ve gerektiğinde yenileme,
aşamaları izlenerek gerçekleştirilir.
Ayrıca çalışanların risk değerlendirmesi çalışması yapılırken ihtiyaç duyulan her aşamada sürece katılarak görüşlerinin alınması sağlanır.
Yukarıda belirtilen süreçler den,
• Tehlikelerin tanımlanması Yönetmeliğin 8 inci maddesinde,
• Risklerin belirlenmesi ve analizi Yönetmeliğin 9 uncu maddesinde,
• Risk kontrol adımları Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde,
• Dokümantasyon Yönetmeliğin 11 inci maddesinde,
ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
8- Yapılan Risk Değerlendirmesinin Geçerlilik Süresi:
Yapılmış olan risk değerlendirmesi;
• Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en fazla iki yıl,
• Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en fazla dört yıl,
• Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en fazla altı yıl,
süreyle geçerlidir.
İşyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları ise 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmi Gazete yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği ekinde yer alan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi’nde belirtilmiştir.
9- Risk Değerlendirmesinin Yenilenmesi:
Yapılmış olan risk değerlendirmesinin, tehlike sınıfına göre; çok tehlikeli işyerlerinde en geç altı yılda bir, tehlikeli işyerlerinde en geç dört yılda bir, az tehlikeli işyerlerinde ise en geç altı yılda bir yenilenmesi gerekir.
Ayrıca, geçerlilik süresi dolmamış olsa bile, aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesinin tamamen veya kısmen yenilenmesi gerekir;
a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.
ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.
d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.
Büyük Endüstriyel Kaza Oluşabilecek İşyerlerinde Risk Değerlendirmesinde Dikkate Alınması Gereken Durumlar:
6331 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi gereğince büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporu hazırlanan işyerlerinde; bu belge ve raporlarda değerlendirilmiş risklerin, Yönetmeliğe göre yapılacak risk değerlendirmesinde dikkate alınarak kullanılması gerekir.
10- Birden Fazla İşveren Olması veya Alt İşveren (Taşeron) Olması Durumunda Risk Değerlendirmesi:
Aynı çalışma alanını birden fazla işverenin paylaşması durumunda, yürütülen işler için diğer işverenlerin yürüttüğü işler de göz önünde bulundurularak ayrı ayrı risk değerlendirmesi gerçekleştirilir. İşverenler, risk değerlendirmesi çalışmalarını, koordinasyon içinde yürütür, birbirlerini ve çalışan temsilcilerini tespit edilen riskler konusunda bilgilendirir.
Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanları, sanayi bölgeleri veya siteleri gibi yerlerde, işyerlerinde ayrı ayrı gerçekleştirilen risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu yönetim tarafından yürütülür. Yönetim; bu koordinasyonun yürütümünde, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden diğer işyerlerini etkileyecek tehlikeler hususunda gerekli tedbirleri almaları için ilgili işverenleri uyarır. Bu uyarılara uymayan işverenleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirir.
Bir işyerinde bir veya daha fazla alt işveren (taşeron) bulunması halinde:
a) Her alt işveren yürüttükleri işlerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk değerlendirmesi çalışmalarını yapar veya yaptırır.
b) Alt işverenlerin risk değerlendirmesi çalışmaları konusunda asıl işverenin sorumluluk alanları ile ilgili ihtiyaç duydukları bilgi ve belgeler asıl işverence sağlanır.
c) Asıl işveren, alt işverenlerce yürütülen risk değerlendirmesi çalışmalarını denetler ve bu konudaki çalışmaları koordine eder.
Alt işverenler hazırladıkları risk değerlendirmesinin bir nüshasını asıl işverene verir. Asıl işveren; bu risk değerlendirmesi çalışmalarını kendi çalışmasıyla bütünleştirerek, risk kontrol tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
11- Risk Değerlendirmesi Sonucunda Nasıl Bir Belge Hazırlanır?
Risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün hazırlayarak web sitesinde yayımladığı risk değerlendirme rehberlerinde belirtildiği şekilde Risk Değerlendirmesi Kontrol Listesi oluşturulur. Bu listenin nasıl oluşturulacağı, Yönetmelik 11 inci maddede ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
12- Risk Değerlendirmesi Raporunun Onaylatılması veya Biryere Verilmesi Gerekir mi?
Oluşturulan Risk Değerlendirmesi Kontrol Listesi’nin şu an için herhangi bir Kuruma verilmesi veya onaylatılması mecburiyeti bulunmamaktadır. Sadece, denetimlerde gösterilmek üzere işveren tarafından işyerinde saklanması yeterlidir.
13- Sadece Risk Değerlendirmesi Yapmak İşvereni Sorumluluktan Kurtarır mı?
Yönetmeliğin 5 inci maddesi ikinci fıkrasında; “Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmiş olması; işverenin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.” hükmü yer almaktadır.
Yukarıda da belirtildiği üzere, genelinde 6331 sayılı Kanunun, özelinde de risk değerlendirmesinin temel mantığı ve amacı; çalışanların sağlık ve güvenliği için tehlike oluşturan veya oluşturabilecek hal ve durumların doğru ve eksiksiz olarak tespit edilmesi, bu tespitlerin ardından alınacak tedbir ve yapılacak değişiklikler doğrultusunda ortadan kaldırılabilecek tehlikelerin kaldırılması, bertaraf edilmesi, ortadan kaldırılması mümkün olmayan tehlikelerin de mümkünse en aza yani kabul edilebilir seviyeye indirilmesi, ayrıca ortadan kaldırılamayan tehlikeli hal ve durumlar hakkında çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitilmesi, sonuç olarak da iş kazası veya meslek hastalıklarının ortaya çıkmasının önlemesi, bu mümkün değilse de mümkün olan en aza indirilmesidir. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında, sadece risk değerlendirmesi yapmış veya yaptırmış ve kontrol listesi / rapor düzenlemiş veya düzenletmiş olmak tek başına yeterli olmayıp, tespit edilen hususların hayata geçirilmesi, tehlike oluşturan hal ve durumların ortadan kaldırılması, bu mümkün değilse en aza indirilmesi ve tehlikeli hal ve durumlarla ilgili olarak çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde risk değerlendirmesi sonucu düzenlenen rapor bir kağıt parçası olmaktan öteye gidemez. Böyle bir kağıt parçası, işvereni belki risk değerlendirmesi yapmama nedeniyle idari para cezasından kurtarabilir ancak, herhangi bir iş kazası veya meslek hastalığı meydana geldiğinde işvereni Sosyal Güvenlik Kurumu’na, kaza geçiren veya hastalığa yakalanan sigortalıya, ölmüşse hak sahiplerine karşı sorumlu olmaktan, hatta yargılanmaktan kurtulamaz. Bu sorumluluklar; Sosyal Güvenlik Kurumunun kaza ve hastalık nedeniyle karşılaştığı veya karşılaşacağı maliyeti işverene rücu etmesi, yani işverenden tahsil etmesi; sigortalı veya hak sahiplerinin işverenden tazminat talep etmesi, sigortalının ölümü halinde tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle ölüme sebebiyet vermekten işveren hakkında kamu davası açılmasıdır.
Öte yandan burada işin, sorumluluğun maddi – cezai boyutu bir tarafa, en önemlisi insan sağlığı ve insan hayatının değeridir. Alınmamış veya eksik alınmış olan bir tedbir ya da yerine getirilmemiş bir yükümlülük nedeniyle, bir çalışanın sağlığından olması, sakat kalması, hatta daha da kötüsü o çalışanının hayatını kaybetmesi ve onun bakmakla yükümlü olduğu eşinin, çocuğunun-çocuklarının, hatta bazen anne-babasının ortada kalması ve sonrasında o kişilerin yaşayacağı maddi ve manevi yokluklar, sıkıntılar maddi olarak hiçbir zaman ölçülemeyecek boyuttadır. Aslında işveren ve görevlendirdiği kişilerin genelinde iş sağlığı ve güvenliği, özelinde de risk değerlendirmesi konusuna bu açıdan yaklaşmaları büyük önem arz etmektedir.
14- Risk Değerlendirmesi Yapmamanın Cezası Nedir?
6331 sayılı Kanunun 26 ncı maddesinin (ç) bendi uyarınca; 12013 yılı için risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işverene 3.234 TL, aykırılığın devam ettiği her ay için 4.851 TL idari para cezası uygulanmaktadır.(isvesosyalguvenlik.com - Mevzuat Bilgi Kültür Platformu)
tolgakkkk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #8
Astsubay
bysansasyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2007 May
Mesajlar: 233
Tesekkür: 0
Tecrübe Puanı: 50
Rep Puanı : 10
Kıdemi : bysansasyon etkisiz eleman :)
Standart

ELEMAN ÇALIŞTIRMAYIP TEK BAŞINA KAFE İŞLETENLER (SİGORTALI ELEMAN ÇALIŞTIRMAYANLAR) İŞYERİ RİSK ANALİZİ YAPTIRIP PARA KAPTIRMANIZA GEREK YOK.. 6331 NOLU KANUN MADDE 2 Ç FIKRASI
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 30/6/2012 Sayı : 28339
Yayımlandığı Düstur : Tertip : Cilt : Sayfa:
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
Kapsam ve istisnalar
MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
c) Ev hizmetleri.
ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
bysansasyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #9
Binbaşı
ersin3333 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2008 Feb
Mesajlar: 1,072
Tesekkür: 1
Tecrübe Puanı: 88
Rep Puanı : 260
Kıdemi : ersin3333 Doğru Yoldaersin3333 Doğru Yoldaersin3333 Doğru Yolda
Standart

asansör yıllık bakım denetleme olayı yani mühendislere ek kazanç çıktı.
__________________
E & G
ersin3333 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #10
Er
MASA-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2010 Mar
Mesajlar: 8
Tesekkür: 0
Tecrübe Puanı: 0
Rep Puanı : 10
Kıdemi : MASA-3 etkisiz eleman :)
Standart

Alıntı:
bysansasyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ELEMAN ÇALIŞTIRMAYIP TEK BAŞINA KAFE İŞLETENLER (SİGORTALI ELEMAN ÇALIŞTIRMAYANLAR) İŞYERİ RİSK ANALİZİ YAPTIRIP PARA KAPTIRMANIZA GEREK YOK.. 6331 NOLU KANUN MADDE 2 Ç FIKRASI
İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
Kanun Numarası : 6331
Kabul Tarihi : 20/6/2012
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 30/6/2012 Sayı : 28339
Yayımlandığı Düstur : Tertip : Cilt : Sayfa:
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.
Kapsam ve istisnalar
MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
c) Ev hizmetleri.
ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
içim rahatladı..teşekkürler.
MASA-3 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-06-13   #11
Üsteğmen
zi_dan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2009 Feb
Mesajlar: 595
Tesekkür: 50
Tecrübe Puanı: 74
Rep Puanı : 260
Kıdemi : zi_dan Doğru Yoldazi_dan Doğru Yoldazi_dan Doğru Yolda
Standart

bursa elektronikçiler odası konuya hakim bursa da ki arkadaşlar yanlarında eleman çalıştırıyolarsa belktro.org.tr baksınlar
__________________
__________________
__ . _ll__ .
_,-"::::::::"=._,/t_____
\__________________/ ..............................​......♥ Filistin ♥.

"Bedava peynir sadece fare kapanında bulunur"
zi_dan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14-06-13   #12
Çavuş
cesur01cesur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik tarihi: 2010 Jun
Mesajlar: 196
Tesekkür: 2
Tecrübe Puanı: 36
Rep Puanı : 10
Kıdemi : cesur01cesur etkisiz eleman :)
Standart

yanında sigortalı elaman çalışmıyorsa yaptırmana gerek yok banada geldiler sigortalı elamanın varmı dedi yanımda eleman çalıştırmıyorum dedim tamam dedi senin yaptırmana gerek yok dediler gittiler
cesur01cesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı